در این مطلب می‌خواهیم با مهرداد سلطانی، مدیر و موسس وب‌سایت کادر آموزش آشنا شویم و کمی در مورد زندگی کاری و شخصی مهرداد سوال بپرسیم. مهرداد سلطانی متولد سال ۱۳۷۰ است. تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی عمران گذرانده و بعد از اتمام دوره تحصیل به صورت کامل و حرفه‌ای وارد کار طراحی گرافیک شده است.  شما را دعوت می‌کنیم، تا آخر این مصاحبه شیرین با ما همراه باشید.

در مورد آشنایی‌تون با فتوشاپ تعریف کنید و اینکه چطور و از کجا شکل گرفت؟ 

من از سال ۱۳۸۰ برای اولین بار با فتوشاپ آشنا شدم. یادمه اون زمان هر کسی که کامپیوتر می‌خرید، چند برنامه هم نصب می‌کرد، که یکی از آن‌ها فتوشاپ بود. اوایل می‌دیدم که خواهر و برادر بزرگترم با فتوشاپ کار می‌کردن و کارشون در این حد بود، که از عکس‌ها کپی می‌گرفتن و در جای دیگری می‌گذاشتن.

من از قبل کمی به نقاشی علاقه داشتم و گاهی وقت‌ها که از مدرسه برمی‌گشتم، توی اتاق می‌رفتم و شروع به نقاشی کشیدن می‌کردم. نقاشی را دست‌وپا شکسته انجام می‌دادم. شباهت نقاشی و فتوشاپ باعث جذب من به فتوشاپ شد.

از چه زمانی کار با فتوشاپ را شروع کردید؟ 

از همان سال ۸۰ یا ۸۱ تقریباً با فتوشاپ کار می‌کردم، اما جالبه بدونید، سال ۸۶ که خواهرزاده‌ام متولد شد، کار با فتوشاپ برام جذاب‌تر شد، چون عکس‌هایی که از خواهرزاده‌ام می‌گرفتم، را با کمی بالا و پایین کردن ابزارها و ترکیب مودها تبدیل به طرحی جالب می‌کردم.

مهرداد با خنده‌های شیرین و توام با خجالتی خاص می‌گوید: «آن زمان طرح‌ها خیلی قشنگ بودن و از نظر خودم خوب بود، ولی الان که نگاه می‌کنم در حد انسان‌های اولیه است.»

مهرداد ادامه می‌دهد: ولی عطش خلق اثر، ذهن من را درگیر کرده و رها نمی‌کرد، تا اینکه با وب‌سایت کلوب آشنا شدم.

در مورد وب‌سایت کلوب بیشتر توضیح بدید

آشنایی مهرداد سلطانی با کلوبشاید خیلی‌ها با وب‌سایت کلوب آشنایی داشته باشن و حتی خاطره‌های جالبی هم داشته باشن. کلوب بیشتر برای دوست‌یابی و به عبارتی شبکه اجتماعی دهه ۸۰ بود. چیزی که در کلوب توجه منو خیلی به خودش جلب کرد، طراحی‌های ظاهر کانال بود. با پرسیدن از افراد مختلف، متوجه شدم که اسم طرح‌ها بنر است و با فتوشاپ طراحی می‌شوند.

شوق طراحی به فتوشاپ در ذهن من چند برابر شد. شروع به جستجو و یافتن مطلب در مورد بنر و طراحی و … کردم. متاسفانه در آن زمان یافتن محتوا خیلی سخت بود. در شهر من اینترنت درست، سواد کار با کامپیوتر و البته متاسفانه مهارت زبان انگلیسی برای خودم وجود نداشت. البته اضافه کنم که مشکلات هیچ خللی در عطش و عشق من نسبت به یادگیری فتوشاپ وارد نمی‌کرد و این را می‌دانستم که باید هر طور شده یاد بگیرم.

در مورد شهرتون گفتید، اهل کدام شهر هستید؟ و با مشکلات چه کار کردید؟  

بله من اهل شهر شیروان، یکی از شهرهای استان خراسان شمالی و کرمانج (یکی از گویش‌های زبان کوردی) هستم. در مورد اینترنت هم، یادمه ایرانسل تقریباً بین افراد جامعه محبوب شده بود، اما مشکلی که وجود داشت گوشی موبایل در سنین نوجوانی برای من و دوستان هم سن‌وسال غدقن بود، البته دلیلش را هم نمی‌دانم.

خلاصه با اینترنت دایال آپ که سرعت بسیار پایینی داشت، (دوستانی که با این اینترنت کار کردن می‌دونن چی میگم.) روز‌ها به دنبال مطالب جذاب و شب‌ها منابع گرافیکی را دانلود می‌کردم. این روند ماه‌ها طول کشید و از همون سال ۸۹ این ایده را داشتم، ای کاش یک منبع خوب باشه که افرادی مثل مهرداد سال ۸۶، بتونن ازش استفاده کنن.

از اینترنت دایال آپ خیلی‌ها استفاده ‌کردن، شما تا چه سالی استفاده کردید؟   

اینترنت دایال آپ گمان می‌کنم همون سال ۸۹ بود، که دوستم با هیجان بهم گفت: «مهرداد یه اینترنت جدید اومده، بی سیمه و خیلی راحت به برق وصل میکنی و اینترنت وصل میشه.» خیلی خوشحال شدم و جزو اولین نفراتی بودم و حتی زودتر از دوستم برای اینترنت جدید بی‌سیم (مبین نت) ثبت‌نام کردم.

پس دیگه مشکل اینترنتتون حل شد!  

مهرداد می‌خندد و جواب می‌دهد: «فک می‌کنید به همین راحتیه؟ معلومه که نه. یک ماه منتظر بودم تا مودم برسه. بعد از این مدت مشکل بزرگتری پیش آمد و آن این بود، در منطقه‌ای که زندگی می‌کردیم مبین نت آنتن نداشت.»

یادمه زمانی که کارشناس واسه نصب اینترنت اومد خونه ما، سه ساعت مودم را بالا پایین کردیم و در جاهای مختلف خونه گذاشتیم تا یکی دوتا از چراغ‌های مودم روشن شه.

کارشناس بهم گفت: «بعید می‌دونم بتونی از این اینترنت استفاده کنی.» ولی من گفتم عیبی نداره، همین یک چراغ هم کافیه و مشکل من حل میشه. خلاصه ریسک کردم و اینترنت هم وارد دنیای من و فتوشاپ شد.

خب در مورد دنیای بعد از اینترنت بگید  

هیچی دیگه، خیلی خوب بود. روز و شب من با اینترنت می‌گذشت، آموزش‌های فتوشاپ و گرافیک را سرچ می‌کردم و یاد می‌گرفتم. با همین روشی که در پیش گرفته بودم، تبدیل به گران‌ترین عضو طراحان سایت کلوپ دات کام، با قیمت طرحی ۲۵ هزار تومان شدم. تقریباً یک‌سال طراحی انجام دادم و هم‌زمان با دنیای سایت هم آشنا شدم و چالش جذاب دیگری برایم به‌وجود آمد، اینکه اگه سایتی داشته باشی، می‌تونی به درآمد برسی.

مهرداد روی صندلی کمی جابجا می‌شود و انگار می‌خواهد وارد بحثی جدی شود، سپس به صحبت‌هایش ادامه می‌دهد: «در جستجوها با کلمه‌ها و عبارات زیادی آشنا شدم مثل: دامین، هاست، سرور، وبلاگ، وردپرس، اچ تی ام ال، سی اس اس، سئو و خلاصه ده‌ها کلمه و عبارت جدید که اصلاً نمی‌دونستم چی هستن.»